Sektor energetyczny w przeciwieństwie do sektora lotniczego czy kolejowego nie podlega regulacjom szczególnym, które odnosiłyby się do kwestii jego bezpieczeństwa.
Stąd też w tej materii należy posługiwać się ogólnymi przepisami regulującymi kwestię ochrony infrastruktury krytycznej, takimi jak:
– ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym i sporządzany na jej podstawie Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej,
– ustawia z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia,
– ustawia z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw aktywów państwowych oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych,
– ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne.
Warto w tym miejscu wspomnieć, iż zgodnie z ustawą o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw aktywów państwowych oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych, w sektorze energetycznym w odróżnieniu od pozostałych sektorów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej ustanowiono instytucję pełnomocnika do spraw ochrony infrastruktury krytycznej. Pełnomocnik ten jest powoływany przez Zarząd spółki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw aktywów państwowych oraz dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Pełnomocnik jest pracownikiem spółki monitorującym jej działalność w zakresie m.in.: rozporządzania składnikami mienia, rozwiązania spółki, zmiany przedmiotu przedsiębiorstwa, przeniesienia siedziby za granicę. Odpowiada on również za utrzymywanie kontaktów z podmiotami właściwymi w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.
Pełnomocnikowi do spraw ochrony infrastruktury krytycznej przysługuje prawo do uczestniczenia w posiedzeniach zarządu spółki oraz żądania od jej organów wszelkich dokumentów, informacji oraz wyjaśnień dotyczących spraw, o których mowa powyżej.
Ponadto, do zakresu jego zadań należy:
-
zapewnienie ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych oraz ministrowi właściwemu do spraw energii informacji dotyczących dokonania przez organy spółki czynności prawnych (m.in. rozporządzania składnikami mienia, rozwiązania spółki, zmiany przedmiotu przedsiębiorstwa spółki, przeniesienia siedziby spółki za granicę);
-
przygotowywanie dla zarządu spółki oraz rady nadzorczej spółki informacji
o ochronie infrastruktury krytycznej; -
zapewnienie zarządowi spółki doradztwa w zakresie istniejącej w spółce infrastruktury krytycznej;
-
monitorowanie działalności spółki w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej;
-
przekazywanie informacji o infrastrukturze krytycznej dyrektorowi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na jego wniosek;
-
przekazywanie i odbieranie informacji o zagrożeniu infrastruktury krytycznej we współpracy z dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
#energetykaIK #OchronaIK #bezpieczeństwoIK #prawoIK #pełnomocnikIK