W dniu 5 września 2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji umieszczony został projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej (projekt z dnia 31 sierpnia 2022 r. (UD432). Projekt jest obecnie w trakcie uzgodnień międzyresortowych i społecznych.
Ustawa o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej regulować będzie kwestie dotyczące:
-
organów właściwych w sprawach ochrony ludności oraz ich zadania i zasady działania;
-
zasad i trybu realizacji zadań ochrony ludności w sytuacjach zagrożeń;
-
zasad działania organów administracji publicznej oraz zakresu ograniczeń praw i wolności obywatelskich w czasie stanu klęski żywiołowej;
-
zasad funkcjonowania krajowego systemu ratowniczego;
-
zasad rozpoznawania zagrożeń oraz ostrzegania, alarmowania i powiadamiania ludności;
-
szczególnych rozwiązania w związku z wystąpieniem klęski żywiołowej;
-
form pomocy osobom fizycznym poszkodowanym wskutek wystąpienia klęski żywiołowej;
-
zasad wykonywania zadań obrony cywilnej;
-
zasad finansowania i zabezpieczenia logistycznego realizacji zadań ochrony ludności;
-
zasad określania infrastruktury krytycznej oraz obowiązków jej operatorów.
Najważniejsze założenia projektu:
-
likwidacja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa;
-
powierzenie Prezesowi Rady Ministrów odpowiedzialności za ochronę ludności na terytorium RP, przy którym działać będzie jako organ pomocniczy Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.
-
wzmocnienie roli i zwiększenie odpowiedzialności ministra właściwego do spraw wewnętrznych, który w przypadkach niecierpiących zwłoki przejmie odpowiedzialność za ochronę ludności na terytorium RP. Będzie przy nim działać Dyżurna Służba Państwa (właściwa również do obsługi Prezesa Rady Ministrów i Rady Ministrów), do której zadań będzie należało przede wszystkim zapewnienie sprawnej wymiany informacji związanych z ochroną ludności.
-
przejęcie przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych nadzoru nad organizacją
i funkcjonowaniem Krajowego Systemu Ostrzegania i Alarmowania. -
minister właściwy do spraw wewnętrznych będzie prowadził w systemie teleinformatycznym Krajowy System Informacji o Zasobach Ochrony Ludności (SI OMNIBUS) w celu zapewnienia systematycznego nadzoru nad dostępnymi siłami i środkami możliwymi do wykorzystania przy realizacji zadań z zakresu ochrony ludności
-
możliwość użycia w sytuacji kryzysowej Sił Zbrojnych RP do wykonywania zadań z zakresu ochrony ludności.
-
Zastąpienie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego przez Krajowy System Ratowniczy.
Planowane zmiany dotyczące infrastruktury krytycznej:
-
operatorzy infrastruktury krytycznej będą odpowiadali przede wszystkim za zapewnienie funkcjonalności, ciągłości działań i integralności infrastruktury krytycznej, m.in. poprzez bieżące gromadzenie informacji o możliwości wystąpienia zagrożeń dla infrastruktury krytycznej oraz opracowanie stosownych procedur do wykorzystania w takich przypadkach celem zapewnienia ciągłości funkcjonowania infrastruktury krytycznej oraz ewentualnego szybkiego jej odtwarzania.
-
plany ochrony infrastruktury krytycznej zostaną zastąpione przez plany zapewnienia ciągłości funkcjonowania infrastruktury krytycznej. Operator IK będzie zobowiązany do przedłożenia, uzgodnionego z ustawowo wskazanymi organami planu zapewnienia ciągłości funkcjonowania infrastruktury krytycznej do zatwierdzenia ministrowi, we właściwości którego znajduje się system, w skład którego wchodzi dany obiekt, urządzenie, instalacja lub usługa.
-
redukcja zakresu dokumentacji wynikającej z konieczności zapewnienia ciągłości funkcjonowania infrastruktury krytycznej w stosunku do dotychczas obowiązującej.
-
usprawnienie procedury uruchomienia podejmowanych przez operatorów IK przedsięwzięć wynikających z wprowadzonego stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP.
Na potrzeby realizacji zadań określonych w ustawie powstanie Państwowy Fundusz Celowy Ochrony Ludności.
Ustawa uchyli:
-
ustawę z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej;
-
ustawę z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności, praw człowieka i obywatela – w części dotyczącej stanu klęski żywiołowej;
-
ustawę z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym;
-
ustawę z dnia 18 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Planowane wejście w życie ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej: 1 styczeń 2023 r. Ustawa dotąd nie weszła w życie.