Zadania ABW w kwestii ochronie IK regulują ustawy:
I. Ustawa z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu:
Do zadań ABW należy m.in. rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo, istotnych z punktu widzenia ciągłości funkcjonowania państwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemu sieci teleinformatycznych objętych jednolitym wykazem obiektów, instalacji, urządzeń i usług wchodzących w skład infrastruktury krytycznej, a także systemów teleinformatycznych właścicieli i posiadaczy obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej (art. 5 ust. 1 pkt 2a ustawy).
W tym celu ABW:
-
może przeprowadzać ocenę bezpieczeństwa tych systemów teleinformatycznych – po jej przeprowadzeniu sporządza i przekazuje podmiotowi którego system podlegał ocenie raport zawierający podsumowanie przeprowadzonych w ramach oceny bezpieczeństwa czynności oraz wskazanie wykrytych podatności systemu teleinformatycznego (art. 32a ustawy);
-
wdraża w tych podmiotach system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach występujących w sieci Internet, prowadzi go i koordynuje jego funkcjonowanie – podmiot ten ma obowiązek przystąpić do systemu ostrzegania oraz przekazać ABW niezbędne informacje umożliwiające wdrożenie systemu ostrzegania w tym podmiocie (art. 32aa ustawy).
II. Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych :
Szef ABW – w przypadku powzięcia informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym zagrażającego infrastrukturze krytycznej – może wydawać polecenia właścicielom i posiadaczom obiektów, instalacji i urządzeń infrastruktury krytycznej zagrożonym tymi zdarzeniami, mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, ich usunięcie albo minimalizację, oraz przekazywać im informacje niezbędne do tego celu.
Właściciele i posiadacze obiektów, instalacji i urządzeń infrastruktury krytycznej zobowiązani są do informowania Szefa ABW o podjętych działaniach w tym zakresie.
Ponadto współpracują oni z organami, służbami i instytucjami właściwymi w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego przy realizacji działań antyterrorystycznych, a także przekazują niezwłocznie Szefowi ABW będące w ich posiadaniu informacje dotyczące zagrożeń o charakterze terrorystycznym dla infrastruktury administracji publicznej lub infrastruktury krytycznej, w tym zagrożeń dla funkcjonowania systemów i sieci energetycznych, wodno-kanalizacyjnych, ciepłowniczych oraz teleinformatycznych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa
Państwa.
W przypadku wprowadzenia w trybie art. 16 ust. 1 ustawy drugiego stopnia alarmowego lub stopnia wyższego, Szef ABW, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, może wydać Policji zalecenie szczególnego zabezpieczenia poszczególnych obiektów infrastruktury krytycznej, uwzględniające rodzaj zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym.
III. Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. ochronie osób i mienia:
Kierownik jednostki organizacyjnej (upoważniona przez niego osoba), bezpośrednio zarządzający obszarami, obiektami i urządzeniami umieszczonymi w prowadzonej przez wojewodów ewidencji obszarów, obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie jest obowiązany uzgodnić z właściwym terytorialnie dyrektorem delegatury ABW plan ochrony w zakresie zagrożeń o charakterze terrorystycznym (tzw. załącznik antyterrorystyczny) .
Obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi ujęte w jednolitym wykazie obiektów, instalacji, urządzeń i usług wchodzących w skład infrastruktury krytycznej podlegają obowiązkowej ochronie (art. 5 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy).
IV. Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej
w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
Plan postępowania na wypadek zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska, podlega uzgodnieniu z właściwym ze względu na miejsce wykonywania działalności gospodarczej komendantem wojewódzkim (Stołecznym) Policji, a
w zakresie zagrożeń o charakterze terrorystycznym, z właściwym terytorialnie dyrektorem delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo z Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w przypadku, gdy dla danego terytorium nie występuje właściwy dyrektor delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
V. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 grudnia 2020 r. w sprawie Krajowego Programu Ochrony Lotnictwa Cywilnego
Zarządzający lotniskiem obowiązany jest uzgodnić z ABW – zgodnie z jej właściwością rzeczową – program ochrony lotniska i jego aktualizacji. Proces uzgadniania programu ochrony lotniska z zarządzającym lotniskiem jest realizowany odpowiednio przez CAT ABW albo delegaturę ABW.